Blog

Život v hlavním městě. Kam za kulturou, MHD nebo sportem zdarma?

Život v Praze nabízí široké a čím dál tím rozsáhlejší množství kulturního i sportovního vyžití, ale i možností zdravotních nebo vzdělávacích služeb. S rostoucí životní úrovní jdou ruku v ruce také vyšší náklady. Jde to ale i jinak. Přečtěte si tipy na to, jak ušetřit v hlavním městě, aniž byste se ochudili o kulturu nebo zajímavé příležitosti na nákupy.

Za kulturou zdarma

Za vstup do většiny pražských muzeí, galerií a jiných kulturních svatostánků běžně zaplatíte vstupné. I ty nejvýznamnější instituce ale myslí i na studenty nebo lidi, kteří si to zkrátka nemohou dovolit. Účastní se pravidelné Muzejní noci, pořádají dny otevřených dveří a další akce, které zpřístupňují výstavy, sbírky, divadelní zákulisí a další kulturní místa zdarma.

V hlavním městě je navíc čím dál tím více letních scén, které pořádají koncerty, party nebo letní promítání zdarma či za dobrovolný příspěvek. Na Letné si můžete poslechnout nejnovější muziku, v novém Containallu ve Stromovce si kromě hudby užijete i kultovní filmy a v Tiskárně na vzduchu zažijete i exotičtější akce.

Dostaňte do formy sebe i svou peněženku

Udržet se v kondici ve městě něco stojí. Ačkoli je Praha jedním z nejzelenějších velkoměst, ne vždy se najde to správné místo pro běhání a cvičení, a ještě hůře se mnohdy nachází vůle jít si sám zatrénovat. Obzvlášť v létě ale město nabízí sportovní vyžití jen za odhodlání. Ve Stromovce, na Letné i v Riegrových sadech si zacvičíte jógu na čerstvém vzduchu, stačí si přinést vlastní podložku, v kulturním centru Containall ve Stromovce si můžete kromě jógy zdarma zahrát beachvolejbal nebo nohejbal a na občasných workshopech vyzkoušet i jiné netradiční sporty. Míč vám půjčí na baru.

Celou řadu sportovních areálů a typů sportů mohou Pražané vyzkoušet během každoročního Týdne sportu zdarma, který chce lidem usnadnit povánoční hubnutí. Od letošního roku je pak seniorům, rodinám s dětmi a v budoucnu i dalším návštěvníkům zdarma k dispozici rekreační plavecký bazén Pražačka.

Nenakupujte, vyměňujte

Vývěsní tabule a průčelí domů ve městě jsou neustálým lákadlem. Ačkoli nadnárodní řetězce tlačí ceny dolů, nabízí se v Praze i udržitelnější a levnější způsob nakupování módy nebo bytových doplňků.

Jednou z nejnovějších příležitostí jsou akce zvané SWAP, které obvykle organizuje Institut cirkulární ekonomiky (INCIEN). Jedná se o pop-up jednodenní i vícedenní události, kam mohou lidé nosit oblečení a doplňky v dobrém stavu, které už neunosí, a odnést si zdarma cokoli, co přinesl někdo jiný. Stejnojmenné skupiny pak jsou i na internetu. Přidejte se do Swap Prague nebo Green Swap, pokud jste milovníky rostlin.

Další alternativou jsou second-handy a bleší trhy, kde sice nepořídíte zdarma, ale s přibývajícími zkušenostmi už budete vědět, jak najít ty nejhezčí a zároveň nejvýhodnější kousky. Vyzkoušejte řetězec Textile House, second-hand a dobročinný obchod Moment nad Náměstím Míru nebo Bleší Trhy U Elektry, kde za vstupné dvou pětek seženete nejrůznější podivnosti, na které si jen vzpomenete. Při nákupu v charitativních obchodech organizací Cesta domů a Sue Ryder navíc pomůžete potřebným.

Tip: Zamiřte do Textile Housu vždy na poslední dny kolekce, kterou obměňují jednou měsíčně. Zboží se doprodává doslova za pár korun.

Na druhý břeh výhodně

Ačkoli Praha svou velikostí jiným evropským metropolím příliš nekonkuruje, dostat se na druhou stranu města pěšky by zabralo podstatně času. Využít ale můžete rychlejšího kola a bikesharingových služeb, které nabízí například Rekola. 15 minut jízdy máte zdarma, každých dalších 15 minut za 8 korun, nebo si můžete pořídit předplatné, které vás vyjde tím výhodněji, čím víc kolo využíváte.

V každém ročním období vám pak přijde vhod program Levná Tramvajenka. Ta umožňuje jízdu na roční kupon bez toho, abyste za něj museli rovnou zaplatit. Platby probíhají měsíčně a automaticky, takže vaše peněženka tolik nezapláče, a navíc se nemusíte bát toho, že si zapomenete kartu dobít. Vyzkoušejte ji!

Vybrali jste něco?

Vstup zdarma potěší, cena MHD zabolí. Co takhle za měsíční MHD platit méně?

Potřebujete poradit?